Jesteś teraz tu

Home Aktyw klubu Silent Key Stanisław Borowik SP6LK - SK

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Stanisław Borowik SP6LK - SK

 

Z wielkim smutkiem informujemy, że nasz wieloletni QSL Manager OT11 Kolega Stanisław Borowik SP6LK zmarł w dniu 12 maja 2013.
ŚP. Stanisław BOROWIK SP6LK  z łącznością  zetknął się we wczesnych  latach pięćdziesiątych  w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej. Pierwsze kroki stawiał jako niezrzeszony nasłuchowiec w latach 1954 do 1956. 11 grudnia 1956 roku otrzymał swój znak nasłuchowy  SP6-510. Po pomyślnym  zdaniu egzaminu w lipcu 1957 roku otrzymał licencję ze znakiem nadawczym SP6LK. Pierwszą łączność przeprowadził w dniu 11 sierpnia 1957 roku w paśmie 80 metrowym telegrafią ze stacją amatorską  OK1LD. Swoje pierwsze łączności przeprowadzał na sprzęcie demobilowym pozyskanym z wojska. Pierwszym nadajnikiem było urządzenie z lampą GU-7 w stopniu końcowym, odbiornikiem USP-9 i anteną LW 41 m. Po przekształceniu się LPŻ w Ligę Obrony Kraju i powołaniu Zarządu Wojewódzkiego LOK został aktywnym członkiem  w/w organizacji w sekcji łączności. Od pierwszych chwil włączył się w wir społecznej pracy na rzecz LOK oraz  PZK. Przez wiele lat prowadził na kursach krótkofalarskich szkolenie z zakresu nauki telegrafii oraz praktycznej obsługi radiostacji amatorskiej i był związany z klubami SP6KBR i SP6KGN. Od roku 1990 był członkiem Piastowskiego Klubu krótkofalowców SP6PAZ, a w ostatnich latach był członkiem klubu SP6PSP. Bardzo często uczestniczył w krajowych zawodach radiostacji klubowych  jako operator stacji SP6KBR, SP6KGN oraz SP6PAZ. Głównie pracował na telegrafii zawsze używając klucza sztorcowego. Przeprowadził prawie 200 tysięcy łączności z  320 podmiotami DXCC, w tym kilka  unikatów z lat 60-tych i 70-tych. Na swoim koncie ma też 253 dyplomy ze wszystkich kontynentów. Przez wiele lat piastował funkcję  QSL managera  ZOT PZK  w Opolu oraz był członkiem Zarządu Oddziału. Za swoją działalność został wielokrotnie wyróżniony  odznakami LPŻ i  LOK. Również został odznaczony Honorową Odznaką PZK, a w 2004 roku Złotą Odznaką PZK. Stanisław był jednym z najaktywniejszych  nadawców w województwie  opolskim, a jednocześnie służył nam wszystkim opiekując się naszymi kartami QSL. Z pewnością będzie nam Go bardzo brakowało.
Msza żałobna i pogrzeb odbył się na cmentarzu w Opolu – Półwsi w dniu 17 maja 2013 roku (w piątek) o godz. 12:00.

Opole 17 maja 2013,  Cześć Jego pamięci

Opracowali: Leszek - SP6CIK , Krzysztof - SP6DVP z klubu SP6PAZ