W ramach akcji zapoznawania młodzieży z tajnikami krótkofalarstwa, członkowie Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola wybrali się ze sprzętem do Zespołu Szkół imienia Józefa Warszewicza w Prószkowie koło Opola, gdzie zostały utworzone klasy o profilu służb mundurowych przede wszystkim dla potrzeb policji i straży pożarnej. Przez cały piątek 3 czerwca br. byliśmy widoczni w szkole i w jej otoczeniu wzbudzając spore zainteresowanie.
Do południa zamontowaliśmy anteny na KF i UKF.
Zainteresowana młodzież została podzielona na dwie około 25-osobowe grupy. Dla każdej z grup poświeciliśmy po 2 godziny, w trakcie których przedstawiliśmy idę krótkofalarstwa, sprzęt, karty QSL, dyplomy, a przede wszystkim zaprezentowaliśmy przykładowe łączności, w tym również z wykorzystaniem techniki cyfrowej. Mówiliśmy młodzieży o początkach krótkofalarstwa, telegrafii i zaprezentowaliśmy cały zestaw urządzeń od tych najstarszych np. home made, po technikę najnowszą, z którą ta młodzież spotka się w swojej przyszłej pracy. Zachęcaliśmy młodzież z tych specjalistycznych klas do zainteresowania się krótkofalarstwem już teraz na początku ich przyszłej kariery zawodowej, kiedy to zagadnienia nowoczesnej łączności niewątpliwie będą bardzo ważne i decydujące o ich profesjonalizmie.
Warunki propagacyjne, szczególnie na KF w ciągu dnia nie były najlepsze, ale było to dla nas ciekawe doświadczenie, przypomnieliśmy sobie nasze młode lata, pracę w terenie i początki zainteresowania naszym hobby. Przez młodzież i całą społeczność szkolną zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie, wróciliśmy mając nadzieję na spotkanie z niektórymi z nich w naszym klubie. W prezentacji tej udział wzięli : Paweł Pośpiech SQ6DXP – prezes naszego OT-11 PZK Opole, Robert Rydzak SP6EK – prezes klubu SP6PAZ, Jan Romanowski SP6GEQ. Eugeniusz Klonowski SP6DIL.

Opole 5 maja 2022

Tekst i zdjęcia  Jan Romanowski  SP6GEQ