Jesteś teraz tu

Home Aktyw klubu Silent Key Wspomnienie o Andrzeju SP6JU 1936 - 2019

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Wspomnienie o Andrzeju SP6JU 1936 - 2019

 

Minęło 62 lata w eterze Andrzeja Komuszyńskiego SP6JU z Opola, członka Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ (OT11 PZK Opole)

Andrzej SP6JU s.k. Przedstawiamy sylwetkę jednego z krótkofalowców o najdłuższym stażu krótkofalarskim w naszym województwie - członka  Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ - -Andrzeja KOMUSZYŃSKIEGO SP6JU.  

Andrzej SP6JU swoją działalność radioamatorską rozpoczął w roku 1948. Jako 12 letni chłopak robił już odbiorniki kryształkowe a później budował na lampach (KC, RENS, RV12, P2000, 2K2M). Był pierwszym nadawcą w Opolu nadającym na KF i UKF. Jego pierwszym klubem był klub SP6KAZ i SP6KBR działające przy Lidze Przyjaciół Żołnierza w Opolu.
Jako bardzo młody chłopak zainteresował się łącznością radiową a w szczególności pracą na telegrafii. W bardzo krótkim czasie opanował tajniki nadawania i odbioru alfabetu Morsa. Był jednym z kilku wytrawnych operatorów radiostacji klubowej SP6KBR. Wiele godzin spędzał przy demobilowym odbiorniku, na którym przeprowadzał wiele ciekawych nasłuchów na pasmach amatorskich. Posiada w swoich zbiorach ciekawe na owe czasy karty QSL z różnych zakątków globu.
Przez kilka lat posługiwał się swoim znakiem nasłuchowym SWL SP6-516. Pierwsze zezwolenie otrzymał w 1956 roku. Od tego czasu rozpoczyna się aktywna praca Andrzeja na pasmach amatorskich KF oraz UKF. Po ukończeniu szkoły średniej powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jako w pełni wykwalifikowany łącznościowiec zostaje dowódcą radiostacji w batalionie łączności w Opolu. Po odbyciu służby wojskowej był jednym z kilku współorganizatorów Odrzańskiego Klubu Krótkofalowców SP6PJQ. Prawie cała praca zawodowa była związana z profesjonalnymi systemami łączności. Posiada duży zasób wiedzy technicznej z dziedziny łączności oraz krótkofalarstwa. Po reorganizacji administracyjnej kraju w roku 1975 przenosi się do nowopowstałego województwa skierniewickiego. Rozpoczyna pracę zawodową w Skierniewicach. Nawiązuje kontakt z tamtejszymi krótkofalowcami wspomagając ich sprzętem demobilowym UKF. Praca w Skierniewicach zmusza Andrzeja do zawieszenia swojej działalności nadawczej pod znakiem SP6JU. W czasie urlopu często odwiedza Opole - zawsze żywo interesuje się sprawami krótkofalarskimi na naszym terenie. Przez kilkanaście lat był członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej przy ZOW PZK w Opolu . Był też wykładowcą na kursach krótkofalarskich organizowanych przez ZW LOK oraz ZOW PZK w Opolu. W 1986 roku powraca do Opola natychmiast reaktywując swoją działalność w klubie SP6PAZ.
Andrzej SP6JU był głównym inicjatorem poszukiwania lokalu dla potrzeb klubu SP6PAZ. Jego poczynania zostały uwieńczone sukcesem. W dniu 30 grudnia 2005 klub otrzymał upragniony lokal do kontynuowania po blisko sześcioletniej przerwie swojej działalności. Potrafił zmobilizować do pracy społecznej pozostałych członków klubu. Wiele godzin poświęcił wraz z innymi kolegami przy adaptacji nowych pomieszczeń. W wolnych chwilach pojawiał się na pasmach amatorskich, głównie na KF pracując swoją ulubioną emisją telegrafią.
Przekazał wiele materiałów archiwalnych z początków krótkofalarstwa na Opolszczyźnie. Zostaną one wykorzystane na klubowej stronie internetowej www.sp6paz.pl. Jego zaangażowanie w pracach na rzecz klubu SP6PAZ zasługuje na uznanie. W ostatnich latach śp. Andrzej udzielał się także w klubie SP6PSP.
Za swoją aktywność i zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa śp. Andrzej SP6JIU został odznaczony Odznaką Honorową PZK nr 677 w 2007 r.

Pogrzeb śp. Andrzeja odbył się w dniu 25.01.2019 (piątek) na cmentarzu komunalnym na Półwsi, Stara Kaplica o godz. 9.00, nastąpiło wystawienie zwłok i msza a o godz. 10:00 wyprowadziliśmy śp Andrzeja na miejsce wiecznego pochówku .Wśród najbliższej rodziny Andrzeja obecni byli również koleżanki i koledzy krótkofalowcy w województwa opolskiego jak i z samego Opola , Na grobie oprócz wieńców i kwiatów od rodziny i znajomych znalazły się również wieńce od kolegów z klubu SP6PSP oraz od kolegów z klubu SP6PAZ , z którym Andrzej był najdłużej związany.
W ostatniej drodze uczestniczyli Koledzy: Rysiek SP6KR , Janek SP6DMJ , Czesław SP6SNS , Janek SP6GEQ wraz z małżonką , Franek SP6LR , Krzysztof SP6DVP , Jurek SP6JZG , Eugeniusz SP6DIL , Tadeusz SP6GIY , Andrzej SP6CC wraz z małżonką Wandą SP6RCH , Andrzej SP6RTX , Krzysztof SP6TPF , Sławek SP6ZC , Leszek SP6CIK , Edward SP6LUY , Jerzy SP6LHT , Sebastian SP6TOR.


opracował Krzysztof Bieniewski SP6DVP