Jesteś teraz tu

Home Historia Klubu Czołowe postacie Czołowe postacie - SP6JU

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Czołowe postacie - SP6JU

Pół  wieku  w  eterze  Andrzeja   KOMUSZYŃSKIEGO

S P 6 J U     z     OPOLA   ( 1956 – 2006  )

Przedstawiamy sylwetkę jednego z krótkofalowców członka klubu SP6PAZ – Andrzeja  KOMUSZYŃSKIEGO  SP6JU. Swoją działalność radioamatorską rozpoczął  w roku 1948 .

Jako 12 letni chłopak robił już odbiorniki kryształkowe a później  budował na lampach ( KC1 , RENS , RV12 , P2000 , 2K2M ). Był pierwszym nadawcą w Opolu nadającym na KF i UKF . Jego pierwszym klubem był klub SP6KAZ i SP6KBR działające przy Lidze Przyjaciół Żołnierza w Opolu.

Jako bardzo młody chłopak zainteresował się łącznością radiową a w szczególności pracą na telegrafii. W bardzo krótkim czasie opanował tajniki nadawania i odbioru alfabetu Morsa. Był jednym z kilku wytrawnych operatorów radiostacji klubowej SP6KBR. Wiele godzin spędzał przy demobilowym odbiorniku , na którym przeprowadzał wiele ciekawych nasłuchów na pasmach amatorskich. Posiada w swoich zbiorach ciekawe na owe czasy karty QSL z różnych zakątków globu ziemskiego. Przez kilka lat posługiwał  się swoim znakiem nasłuchowym  SWL  SP6-516. Pierwsze zezwolenie otrzymał w 1956 roku. Od tego czasu rozpoczyna się aktywna praca Andrzeja na pasmach amatorskich KF oraz UKF. Po ukończeniu szkoły średniej powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jako w pełni wykwalifikowany łącznościowiec zostaje dowódca radiostacji w batalionie łączności w Opolu. Po wojsku był jednym z kilku współorganizatorów Odrzańskiego Klubu Krótkofalowców SP6PJQ . Prawie cała praca zawodowa była związana z  profesjonalnymi systemami łączności. Posiada duży zasób wiedzy technicznej z dziedziny łączności oraz krótkofalarstwa. Po reorganizacji administracyjnej kraju w roku 1975 przenosi się do nowopowstałego województwa skierniewickiego. Rozpoczyna pracę zawodową w Skierniewicach.  Nawiązuje kontakt z tamtejszymi krótkofalowcami – wspomagając ich sprzętem demobilowym UKF. Praca w Skierniewicach zmusza Andrzeja do zawieszenia swojej działalności nadawczej pod znakiem SP6JU. W czasie urlopu często odwiedza Opole – zawsze żywo interesuje się sprawami krótkofalarskimi na naszym terenie. Przez kilkanaście lat był członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej przy  ZOW PZK w Opolu . Był też wykładowcą na kursach krótkofalarskich organizowanych przez ZW LOK oraz ZOW PZK w Opolu. W 1986 roku powraca do Opola natychmiast reaktywując swoją działalność w klubie SP6PAZ.

Andrzej SP6JU był głównym inicjatorem poszukiwania dla potrzeb naszego klubu lokalu. Jego poczynania zostały uwieńczone sukcesem. W dniu 30 grudnia 2005 klub otrzymał upragniony lokal do kontynuowania po blisko sześcioletniej przerwie swojej działalności. Potrafi zmobilizować do pracy społecznej pozostałych członków w klubie. Wiele godzin poświęcił wraz z innymi kolegami przy adaptacji nowych pomieszczeń. W wolnych chwilach pojawia się na pasmach amatorskich , głównie na KF pracując  swoja ulubioną emisją telegrafią .

 

Ostatnio przekazał wiele materiałów archiwalnych z początków krótkofalarstwa na Opolszczyźnie. Zostaną one wykorzystane na klubowej stronie internetowej  www.sp6paz.opole.pl  Jego zaangażowanie w pracach na rzecz klubu SP6PAZ zasługuje na uznanie . W miesiącu styczniu b r  zarząd klubu wystąpił do władz ZOT PZK Opole z wnioskiem o przyznanie Koledze Andrzejowi  SP6JU  Honorowej Odznaki PZK. Andrzejowi SP6JU  z okazji okrągłego jubileuszu 50-lecia  działalności krótkofalarskiej życzymy dużo zdrowia , sukcesów na pasmach amatorskich oraz w życiu osobistym.

OPOLE  12  kwietnia 2006

Kzysztof  Bieniewski.

S P 6 D V P Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.