Jesteś teraz tu

Home Informacje Relacja z ŁOŚ-a 2017

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Relacja z ŁOŚ-a 2017

ŁOŚ 2017  by SP6DVP


W XI edycji imprezy ŁOŚ 2017 na Łosiowej Górce koło Jaworzna uczestniczyło bardzo wielu krótkofalowców z kraju oraz z zagranicy. Największa liczba uczestników przypadła na 27 maja w sobotę. Wśród nich nie zabrakło oczywiście naszych Kolegów z klubu SP6PAZ-SN6O. Byli to : Leszek SP6CIK-Krzysztof SP6DVP-Eugeniusz SP6DIL-Robert SP6EK-Andrzej SP6JU-Marian SP6CSK-Jarek SP6OJK-Franek SP6JZL-Krzysztof SP6TPF-Edmunt SQ6CNR-Janusz SQ6JAN-Paweł SQ6DXP. Pogoda i tym razem była wspaniała przez całą trzydniową imprezę świeciło słońce i to czasami bardzo mocno co wiele osób wykorzystało na prawdziwą rekreację na łonie natury. Wielu krótkofalowców przyjechało z całymi rodzinami, aby uczestniczyć tej największej imprezie krótkofalarskiej w kraju. Dużym zainteresowaniem cieszyła się giełda krótkofalarska. Nie zabrakło oczywiście Olka SP6RYP z Wrocławia oraz Czesława SP6SNS z naszego Oddziału Terenowego PZK Opole. Były też stoiska wielu krajowych firm specjalizujących się w sprzedaży sprzętu krótkofalarskiego. W tym roku dzięki dwóm znanym krótkofalowców z SP – Tamka SP6T oraz Ryszarda SP4BBU ukazały się na rynku dwie publikacje książkowe poświęcone krótkofalowcom. Wielu uczestników spotkania miało możliwość nabycia tych książek bezpośrednio u ich autorów – oczywiście z dedykacjami. Na spotkaniu wielu z nas mogło osobiście porozmawiać z Kolegami , których zna się tylko z eteru. Ja osobiście mogłem po ponad 40 latach poznać Kazimierza PY5ZHP.Tak się składa , że byłem pierwszym korespondentem Kazia SP7JWZ  przeprowadzając z nim łączność w paśmie 80 metrowym w 1977 roku. Spotkaliśmy również naszych starych Kolegów z klubu SP6PAZ z końcowych lat 60-tych. Byli to Koledzy: Zdzisław SP9CCD ( ex SP6CCD z Opola) oraz Stefan SP5DVD ( ex SP6DVD z Opola ) . Zwłaszcza spotkanie ze Zdzisławem SP9CCD przywróciło nam ( SP6DIL , SP6DVP , SP5DVD ) wiele wspomnień z początkowych lat działalności naszego klubu SP6PAZ działającego wówczas przy Wojewódzkim Domu Kultury w Opolu. Trzeba też nadmienić , że Stefan SP6DVD jeszcze jako student WSI w Opolu był pierwszym konstruktorem urządzenia nadawczo-odbiorczego pracującego emisją SSB  w naszym województwie , oraz współzałożycielem razem z Andrzejem SP6RTX ( ex SP6DYK ) pierwszego studenckiego klubu krótkofalarskiego działającego przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu  SP6PIO. Klub ten przez kilka lat prężnie działał oraz był często słyszany w eterze oraz w zawodach krajowych. Spotkałem też byłego członka naszego Oddziału PZK w Opolu – Marka SP9BQJ ( ex SP6BQJ ) , który w latach 60 i 70 –tych działam w klubie LOK – SP6KBR mieszczącego się wówczas na ul. Św. Jacka w Opolu nad samą rzeką Odrą. Wracając jeszcze do Stefana SP5DVD – trzeba nadmienić , że jeszcze jako student publikował wiele rozwiązań technicznych w ówczesnym Biuletynie PZK. Na tym Łosiu  doszło również do spotkania po wielu latach ( chyba 40 ) Stefana SP5DVD z naszym seniorem Andrzejem SP6JU. Również i tu nie obyło się od wielu wspomnień z przed  lat. Kolega Leszek SP6CIK na tym spotkaniu miał wiele pracy z racji pełnienia funkcją  ,,Checker-a DXCC’’ – weryfikował nowe zgłoszenia oraz uzupełnienia do listy DXCC oraz weryfikował nowych członków do LoTW. Trzeba tu nadmienić , że tą odpowiedzialną funkcję Leszek SP6CIK pełni już od 2004 roku. Wielkie słowa  podziękowania i uznania należy złożyć głównym organizatorom za wzorowe przygotowanie całej imprezy- Oleskiemu Klubowi Krótkofalowców SP9KDA wszystkim jego członkom a zwłaszcza  szefowi klubu  – Markowi SP9UO z Przystajni. Na uwagę zasługuje też frekwencja , która wg sekretariatu ,,ŁOSIA 2017’’ wynosiła 1.055 uczestników zarejestrowanych. Jak widać  ,,ŁOŚ’’ może stać się w przyszłości największym spotkaniem krótkofalowców oraz sympatyków krótkofalarstwa w środkowej Europie.
Przy okazji zapraszam do obejrzenia galerii  zdjęć z ŁOSIA 2017.


Opole 27 maja 2017      Krzysztof Bieniewski SP6DVP-3Z6V