Jesteś teraz tu

Home Informacje Krzysztof Podkówka SP6FJG - SK

Szukaj na stronie

Nasz kanał

Krzysztof Podkówka SP6FJG - SK

2011

W dniu 5 stycznia 2011 roku środowisko Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ pogrążyło się w żałobie. W dniu tym po ciężkiej chorobie zmarł nasz nieodżałowany Kolega Ś.P. Krzysztof PODKÓWKA SP6FJG . Swoje pierwsze kroki stawiał w klubie SP6PAZ. Do krótkofalarstwa namówił go jego serdeczny kolega Józef SP6HEK – obecnie DF2KK. Obaj mieszkali w Opolu – Nowa Wieś Królewska i chodzili do jednej klasy szkoły podstawowej. W lokalnej prasie ukazała się informacja o naborze na kurs krótkofalarski organizowanym przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu był to koniec 1969 roku. Jego pierwszym nauczycielem telegrafii był były członek naszego klubu Jerzy Płoszaj ex: SP6EEK. Oprócz radiotechniki Krzysztofa pasjonowała praca na telegrafii. Bardzo szybko opanował tajniki pracy tą emisją, stając się utalentowanym krótkofalowcem młodego pokolenia. Z dniem 1 listopada 1970 roku zostaje przyjęty w szeregi Polskiego Związku Krótkofalowców i otrzymał swój znak nasłuchowy SP6-6246. Po zdaniu egzaminu na pierwszą kategorię Krzysztof bardzo często wraz ze swoim Kolegą Józefem SP6HEK wyjeżdża na zgrupowania i zawody telegrafistów. Jako junior często reprezentował barwy LOK Opole w różnego rodzaju zawodach telegrafistów oraz wieloboju łączności, (był wypożyczany z ZOW PZK Opole do reprezentowania LOK Opole) Pierwsze zezwolenie kategorii pierwszej i znak SP6FJG otrzymał 16 czerwca 1972 roku. Jeszcze jako nasłuchowiec czynnie pracował na pasmach amatorskich z pod znaku SP6PAZ, głównie na telegrafii. Jego pasją była praca w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Razem ze wspomnianym Józefem SP6HEK stanowili tandem telegrafistów klubu, przyczyniając się w głównej mierze do osiągnięć sportowych klubu SP6PAZ i zdobycia wiele trofeów. Mimo uczęszczania do liceum a później na Wyższą Szkołę Inżynierską w Opolu zawsze znajdował czas na pracę w zawodach oraz społeczne udzielanie się w klubie i na rzecz ZOW PZK w Opolu . Jego pasją była również praca konstruktorska – budował elektroniczne klucze telegraficzne, urządzenia nadawcze, wzmacniacze mocy oraz anteny. Interesował się elektroniką, odbiorem dalekich stacji telewizyjnych oraz odbiorem telewizyjnych stacji satelitarnych. Był pierwszym na naszym terenie wykonawcą kierunkowej anteny qubical quad na 14/21 Mhz, oraz samodzielnie wykonał antenę do odbioru TV satelitarnej. Oprócz pracy w klubie był aktywny pod swoim znakiem SP6FJG w eterze, oraz pod znakiem okolicznościowym SR6FJG w 1980 roku, przyznanym mu za aktywną pracę na rzecz klubu oraz PZK. Piastował kilka funkcji w zarządzie klubu – był skarbnikiem, v-ce prezesem do spraw technicznych oraz sportowych. Koleżeński, uczynny zawsze uśmiechnięty – pomimo młodego wieku posiadał bardzo dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną z techniki i radiokomunikacji. Po ukończeniu studiów na WSI Wydział Elektryczny Opolu był nadal aktywnym członkiem klubu . Rozpoczął pracę zawodową i poświęcił się rodzinie. Praktycznie jego aktywność w klubie trwała od 1969 do 1993 .

Mimo ciężkich doświadczeń losu, śmierci (w krótkim czasie) matki, ojca i starszej siostry, planował powrócić do swojego ukochanego hobby. Niestety i Jego przedwczesna śmierć pokrzyżowała mu ambitne plany. Został pochowany w dniu 11 stycznia 2011 roku na Cmentarzu Komunalnym na Półwsi w Opolu. Pozostawił pogrążoną w wielkim smutku żonę Ewę, synów Piotra i Andrzeja oraz siostrę Joannę.

W ostatniej drodze na miejsce pochówku towarzyszyli mu oprócz rodziny, krewnych i znajomych – również osiemnastoosobowa grupa jego kolegów krótkofalowców z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola. Rodzinie Ś.P. Krzysztofa składamy szczere wyrazy współczucia .

 

Koledzy z Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ z Opola.

Retrospekcja w obiektywie - Krzysztof jakiego go pamiętamy